четвер, 14 листопада 2019 р.

Шопінгоманія

Раніше люди ходили в театри, а сьогодні «культурно відпочивають» у мегамаркетах та
торговельно-розважальних центрах. У такому місці можна провести цілісінький день усією родиною. У шопінгу немає нічого поганого, доки покупець не втрачає голову і не починає робити непотрібних і неконтрольованих покупок.
Що ж таке шопінгоманія? Це як і всяка «манія», є психологічною залежністю. Це явище почало розвиватися приблизно з середини XX століття, а в наші часи стало актуальною проблемою для багатьох людей.
Асортимент товарів та послуг щороку розширюється, людина потрапляє у замкнуте коло, бо так влаштована: їй завжди чогось не вистачає. Вирізняють декілька типів шопоголіків. Серед них:
Стихійні покупці – люди, які роблять покупки спонтанно. Такий тип легко купуються на привабливі вивіски «Акція!», «Знижки». Спонтанний шопоголік ніколи не зізнається собі в тому,  що в нього залежність від шопінгу. 
Свідомі покупці – люди, які розуміють, що вони витрачають гроші для того, щоб заспокоїтися, потішити себе обновками та дістати від цього задоволення. Шопоголік такого типу адекватно оцінює свою поведінку та лише розводить руками, коли повертається з мегамаркета: «Ну, така я людина! Маю слабкість»
Немасовиті покупці – люди, в яких абсолютно відсутні гальма. Вони змітають з полиць усе, що потрапляє в поле їхнього зору. Будинок таких шопоголиків перетворюється на Музей непотрібного мотлоху. 
Перевір себе, дай відповіді на запитання і зроби висновок, чи схильна ти до шопоголізму. Ти завжди витрачаєш більше грошей, ніж розраховуєш? Батьки не дають тобі велтку суму, бо знають, що ти її швиденько розтринькаєш? Ти приховуєш від батьків реальну вартість покупок, які робиш сама? Ти вважаєш, що швидше за все можна підняти настрій у торговельному центрі?
Як позбутися шопінгоманії? 1.Перед походом до крамниці складай список речей, які тобі дійсно потрібні. 2.Якщо важко утриматися, бери з собою «службу охорони» у вигляді раціонально мислячої мами, сестри. 3.Переглянь уважно свій гардероб. Можливо, в тебе є всі необхідні речі, просто вони глибоко закопані. 4.Бери з собою стільки грошей, скільки маєш витратити. Це вбереже тебе від стихійних покупок. 5.Подумай, чим можна  замінити прогулянку по супермаркету? Продумай свій активний відпочинок. Більше спілкуйся з друзями, проводь час на природі. 
У чому причина? Вчені довели, що під час покупок, які дають задоволення, в крові людини підвищується рівень серотоніну – гормону щастя. Хто ж не хоче бути щасливим? Але рівень серотоніну підвищують ще багато різноманітних речей – сонячна погода, спілкування з природою, приємними людьми, тваринами, закоханість, захоплення, активний відпочинок, заняття спортом. Як бачиш, шопінг – маленька піщинка в нашому житті і не найголовніша.
Софія Борчан

Немає коментарів:

Дописати коментар